Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Levandule

12. 10. 2013

levandule.jpgPěstování:

Trvalka, která má ráda slunné otevřené polohy a dobře propustnou písčitou zeminu s obsahem vápna.

Sběr a konzervace:

Sbíráme stonky s květy v první fázi rozkvětu, listy se mohou sbírat kdykoliv. Sušíme na slunci na lískách nebo ve svazcích ve stínu. Stonky s květy jsou velmi vyhledávanou dekorací, do věnečků a aranžmá.

Použití v kuchyni: Listy jsou natrpklé a jižní národy je využívají podobně jako rozmarýn při nakládání masa, k jehněčímu a podobně, protože pomáhají k lepšímu trávení. Květy se kandují a pak používají v cukrářství na ozdobu cukrovinek. Bývají také součástí některých aromatických džemů, zmrzlin a krémů.

Užití v kosmetice:

Svazky sušených květů se vkládají do skříní s prádlem (odhání moly), dělá se z nich mýdlo a olej. Ten pomáhá například při migrénách (stačí potírat spánky, případně lehce masírovat), při štípnutí hmyzem, popálení kopřivami a všeobecně na menší popáleniny. Používá se do aromalamp, protože levandulová silice zklidňuje a pomáhá při stavech úzkosti a depresích. Pleťová levandulová voda pomáhá při akné jako antiseptikum a pro jemnou pleť k regeneraci buněk.

Léčebné účinky:

Nálev se pije jako lék při bolestech hlavy, k uklidnění nervů, zmírnění bolestí, při nadýmání, závratích, proti zápachu z úst.

Můžete vyzkoušet:

Levandulový olej:

Jednotlivé kvítky napěchujeme do sklenice, zalijeme olivovým olejem a necháme na slunci za oknem 3-4 týdny. Pak scedíme do menší lahvičky, dobře vymačkáme všechen olej z květů a dobře uzavřeme. Uchováváme v temnu a teplotách do 20°C.

Levandulová lázeň pro dobré usínání a proti migréně:

5 hrstí nati spaříme vroucí vodou, po 20ti minutách vlijeme přes cedník do lázně. Lázeň má mít maximálně 37°C.

 Levadulové cukroví

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář