Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Bez černý

17. 9. 2013

bezinky-kvet.jpgSklizeň a konzervace:

Keř kvete od května do července. Soukvětí trháme s krátkou stopkou v plném květu za suchého počasí. Sušíme v jedné vrstvě ve stínu na podložce, abychom neztratili opadávající kvítky. Špatně usušený květ ztmavne.

Použití v kuchyni:

Z květenství se dělají slavné Kosmatice - placičky. Známé jsou i různé šumivé limonády a vína. Pozor!! Plody jsou za syrova mírně jedovaté, musí projít tepelnou úpravou. Používají se nejčastěji jako přírodní barvivo k přibarvení sirupů, čajů a podobně. Z plodů se také dělá výborný likér.

Recepty viz https://mlsoty.estranky.cz/clanky/staroceska-kuchyne/bezinky.html

  Léčebné účinky:

   Podporuje pocení, používá se na obklady při ischiasu, do močopudných čajů, při horečkách, migrénách, dně. Používá se i v kosmetice - jako pleťová maska a do koupelí s desinfekčními a osvěžujícími účinky.

Můžete vyzkoušet:

Pleťová maska z květů:

Otrháme nebo ostříháme jednotlivé kvítky z jednoho květenství, zalijeme malým množstvím vroucí vody tak, aby vznikla kašička. Teplou (ne horkou!) hmotu položíme na plátno a přiložíme na čistý obličej. Vytvarujeme a necháme 20 minut v klidu působit. Pak omyjeme vlažnou vodou a potřeme lehkým krémem. Na trudovitou pokožku můžete zkusit masku z heřmánku, lipového květu a bezu v poměru 1:1:1.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář