Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Vánočka kynutá

7. 12. 2013

vanocka.jpgSuroviny:

500 g polohrubé mouky (dávám 400 g polohrubé a 100 g hladké miouky, vánočka je jemnější)

20 g droždí

2 dl mléka

120 g másla rozehřátého vlahého

120 g cukru

malá špetka soli

2-3 žloutky

citronová kůra

rozinky namočené v rumu

sekané loupané mandle

bílek na potření

Postup:

Droždí rozmícháme s cukrem na kašičku. Přidáme část vlažného mléka a asi lžíci připravené mouky a necháme vzejít kvásek. Pak k němu přidáme žloutky, zbytek mléka, vlahé máslo, zbytek mouky se solí a nastrouhanou kůrou z dobře omytého citronu a vypracujeme hladké nelepivé těsto (může nám pomoci pekárna nebo robot). Správně husté těsto nelepí, ale je dostatečně měkké. Do vypracovaného těsta zapracujeme okapané rozinky předem namočené v rumu a polovinu nasekaných oloupaných mandlí. Necháme kynout. V teple těsto vykyne rychleji, v chladné spíži nebo chodbě může kynout přes noc. Nesmí ale namrznout. Správně vykynuté těsto zdvojnásobí objem a když do něj píchneme prstem, vytvoří se důlek, který se jen velmi pomalu vyrovnává. Málo vykynuté těsto odpruží zpět, překynuté udělá místo důlku kráter. Překynuté těsto zkusíme zachránit: znovu ho propracujeme a necháme už jen krátce kynout, jen co se zdvihne. Vykynuté těsto rozdělíme na stejné dílky podle druhu zaplétání - 6, 8, 9 a vyválíme prameny. Správně husté těsto není nutné podsypávat.

Z vyválených pramenů splétáme vánočku - nafotila jsem méně obvyklý postup pletení ze šesti pramenů, jak ho pletou profesionální pekaři. Je výhodný proto, že máte upletenou celou vánočku naráz a vrstvy jsou tak dobře propojené, že se v troubě nesesunou, což se někdy stává u pletení z osmi nebo devíti pramenů.

Při pletení z osmi pramenů pleteme spodek ze 3 o něco silnějších pramenů - klasický copánek. Uprostřed vyhloubíme podélnou rýhu, vložíme opět copánek ze 3 o něco tenčích pramenů a nakonec spletený "provaz" ze dvou pramenů. 

Při pletení z devíti pramenů upleteme spodek ze 4 pramenů, druhou vrstvu ze 3 a vršek ze 2 pramenů.  Tento postup najdete na netu třeba u mojí kamarádky Iv@: 

http://www.primapekarna.estranky.cz/clanky/postupy/vanocka-z-9-pramenu.html

Upletenou vánočku přikryjeme utěrkou a necháme dokynout. Vykynutou poznáme podle toho, že se kontury vyrovnají, vánočka zvětší objem a povrch se vyhladí. Pak podle potřeby zajistíme vrstvy vpíchnutím špejlí - obvykle na kraje a doprostřed vánočky (u pletení ze 6ti pramenů to není potřeba). Potřeme rozkvedlaným bílkem s troškou vody, posypeme zbytkem mandlí a vložíme do trouby předehřáté na 200°C. Po asi 10-15 minutách snížíme na 150-170°C a pečeme pěkně dočervena. Pokud se peče příliš rychle svrchu, zakryjeme ji alobalem. Správně upečená vánočka je na řezu suchá, nemazlavá a drží tvar.

430.jpg

 

 

 

 

 

 

 

431.jpg

 

 

 

 

 

 

 

432.jpg

 

 

 

 

 

 

 

433.jpg

 

 

 

 

 

 

 

434.jpg

 

 

 

 

 

 

 

435.jpg

 

 

 

 

 

 

 

436.jpg

 

 

 

 

 

 

 

437.jpg

 

 

 

 

 

 

 

438.jpg

 

 

 

 

 

 

 

439.jpg

 

 

 

 

 

 

 

440.jpg

 

 

 

 

 

 

 

441.jpg

 

 

 

 

 

 

 

442.jpg

 

 

 

 

 

 

 

443.jpg

 

 

 

 

 

 

 

444.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prima vánočka - moje první!

(Katy N. P., 27. 12. 2017 14:35)

Děkuji za prima recept. Má první vánočka se mi docela povedla. Jen jsem mohla dát více soli (nebát se přesolení), a raději část hladké mouky, aby byla jemnější (profi). A z domácích vajec je krásně nažloutlá. Z 8 pramenů byla razdva! A pěkně vykynula, i když jsem kvůli návštěvy zapomněla, že mi těsto kynulo skoro 3 h!

Re: Prima vánočka - moje první!

(Jarka, 27. 12. 2017 14:47)

:) Tak to mám velikou radost, děkuji za zprávu. Těsto na vánočku kyne déle, protože je tučnější. Část hladké mouky také dávám, doplním to do receptu, díky za připomínku.