Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Helenské rohlíčky

17. 2. 2013

419.jpgKluci v akci točili jeden z dílů i v Rumunsku v obci Svatá Helena v oblasti Banátu, kde žije početná menšina českých přistěhovalců. Ta reportáž působila jako z minulého století, měla jsem chvílemi pocit, že se dívám na film pro pamětníky. Ve Svaté Heleně jako by se zastavil čas, ale ku prospěchu věci. Staré zvyky a obyčeje, písničky, kroje, pokrmy tam jsou dosud živé. Ty rohlíčky vyzkoušejte - jsou neodolatelné :)

 

 

 

Suroviny:

Těsto :

500 g hladké mouky

75 g másla

50 g sádla

kůra z půl citronu

asi 200 ml mléka

špetka soli

25 g droždí

100 g cukru

1 vejce.

Cukrový rozvar :

150 ml vody

3 vanilkové cukry.
 

Náplň :

strouhaná čokoláda, kokos, ořechy, mletý mák, kakao, rozpustná káva, ...

1 vejce na potření

Postup:

Smícháme mouky, sůl, rozžmolíme v mouce tuk, přidáme cukr, vejce, citronovou kůru, rozdrobíme droždí, zalijeme 20ml mléka a počkáme asi 7-10 minut. Pak přilijeme zbytek mléka, vypracujeme těsto, necháme asi hodinu kynout. Odkrajujeme kousky a tvoříme bochánky, opět necháme kynout.

Rozválíme podle obrázku, plníme, tvarujeme rohlíky. Necháme zhruba 10 minut na plechu kynout. Pak je potřeme rozšlehaným vejcem. 

Pečeme při 180°C asi 20 minut. Než se rohlíky upečou, svaříme cukr s vodou na rozvar. Hotové, upečené, horké rohlíčky potřeme rozvarem.

Nám doma nejvíc chutnají kokosové a čokoládové.

417.jpg

 

 

 

 

 

 

 

418.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rohlíčky

(Eliza , 21. 12. 2018 14:37)

Vinikajici peču je v Itálii jsou delikatesy pro Italy. Ale na Svaté Heleně se peklo vždy prázdné. Aš teď omladina péče plněné.

Re: Rohlíčky

(Jarka, 21. 12. 2018 15:51)

Dobrý den. Děkuji za návštěvu stránek, pochvalu receptu a doplnění informace. Ráda se dovídám něco nového. Tato inovace se mi líbí a moc nám chutná. Někdy je potřeba starodávný recept trošku vylepšit ku prospěchu věci. Přeju krásné dny :)

rohlíčky

(lída Romančáková-Klepáčková, 6. 9. 2013 21:19)

Rodiče a sourozencise narodili ve Svaté Heleně,rohlíčky maminka často pekla ,dlouho mě trvalo než jsem se je naučila péct jsou výborné ,nejradši je plníme mletými ořechy ,maminka je pekla prázdné a také nám moc chutnaly

Re: rohlíčky

(Jarka, 8. 9. 2013 18:13)

:) S ořechy určitě vyzkouším, rohlíčky nám taky moc chutnají. Díky za zprávu, jsem ráda, že jste zavítala na moje stránky. Viděla jsem hodně fotografií a nějaké filmy ze Svaté Heleny, je to líbezný kraj. Někdy bych se tam moc ráda podívala :)

rohlíčky

(Zdeňka, 20. 2. 2013 19:20)

Rohlíčky jsou nádherné, jeden jako druhý a určitě výborné. Recept se mi moc líbí.